fbpx

FORGOT YOUR DETAILS?

Hellen van Meene

Hellen van Meene’nin Türkiye’deki İlk Sergisi Leica Gallery İstanbul’da

11 Mayıs-9 Haziran 2018

Leica Gallery İstanbul, bomontiada işbirliğiyle 212 Fotoğraf Festivali kapsamında 11 Mayıs-9 Haziran tarihleri arasında, Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Hellen van Meene’nin Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor.

Her ne kadar Hellen van Meene’in sanatı gelişim göstermiş ve konu seçimleri daha geniş bir yelpazeye yayılmış olsa da, sanatçı son yirmi yıldır aynı, özel ve tutarlı üslupla eser veriyor. Yetişkinlik evresindeki kızların ve çocukların tasvirlerinde karakterize edilen kendine has ışık kullanımı, biçimsel zarafet, gözlemlenebilen psikolojik gerilim, 17. yüzyıl Hollanda resmine ışık tutan estetik bağı güçlendiriyor. Van Meene’nin eşsiz üslubu, fotoğraflarda yarattığı zamansız, gizemli atmosfer ve tutarlı doğal ışık kullanımıyla şekilleniyor. Fotoğraflarında ışığı kullanma biçimi ve ergenlik çağındaki kızlarla oluşturduğu kompozisyonlar nedeniyle işleri, Botticelli’den Velázquez’e, Rafael öncesi dönemden 19. Yüzyıla farklı dönemlerden birçok sanatçıyla karşılaştırılıyor.

Van Meene modellerini –sıklıkla genç kızlar– kendi sosyal çevresinden ya da doğrudan sokaktan buluyor. Kızın kim olduğu ya da nereden geldiği sanatçı için önem taşımıyor. Bu nedenle fotoğraflarına isim vermekten bilinçli olarak kaçınıyor; fotoğrafa konu olan kişinin kimliğinin önemi bulunmuyor. Fotoğraf görseli, zamanda fotoğrafçının özenle seçtiği belirli bir anı temsil ediyor; fotoğrafın kahramanı ertesi gün farklı görünebilir –özellikle de yetişkinliğe göz kırpan bir “geçiş dönemi” yaşıyorsa. Ne de olsa zaman uçup gider. Geriye kalansa çoğunlukla van Meene’in kariyerinin başında mı, yoksa bu yıl mı çekildiği kestirilemeyen zamansız fotoğraflar olur.

Hellen van Meene Hakkında

Sanatçı Hellen van Meene (Alkmaar, Hollanda, 1972) yetişkinlik sınırındaki genç kızları (çoğunlukla) kare biçiminde çektiği portre fotoğraflarıyla tanınır. Çalışmaları ilk olarak 1996 yılında sergilendi ve o zamandan beri dünya çapında sergileniyor. Van Meene’nin eserleri New York’taki Guggenheim Müzesi’nde dahil olmak üzere; Van Gogh Museum, Amsterdam; Folkwang Museum, Essen; Museum of Contemporary Photography, Chicago; The Photographer’s Gallery, London; Whitechapel Gallery, London; Huis Marseille, Amsterdam; Istanbul Museum of Modern Art; Brooklyn Museum, New York; and The Art Institute of Chicago’da uluslararası sergilendi. Van Meene’nin eserleri Guggenheim Museum, New York dahil olmak üzere; Stedelijk Museum, Amsterdam; Victoria & Albert Museum, London; Art Institute of Chicago; Brooklyn Museum, New York; MoCA Los Angeles; and the San Francisco Museum of Modern Art gibi dünya çapında büyük müze koleksiyonlarında yer almaktadır.

ESERLERLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE YAZABİLİRSİNİZ

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve gönderin. Size en kısa sürede yanıt vereceğiz.

YUKARI