fbpx

FORGOT YOUR DETAILS?

ANNİ LEPPÄLÄ VE NAZİF TOPÇUOĞLU

"Sisters of Persephone"

“Sisters of Persephone” @ Leica Gallery İstanbul

Leica Gallery İstanbul 16 Aralık 2017 – 3 Mart 2018 tarihleri arasında Anni Leppälä ve Nazif Topçuoğlu’nun eserlerinden oluşan “Sisters of Persephone” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi ismini 20. yüzyılın en beğenilen şairlerinden biri olan Sylvia Plath’ın “Two Sisters of Persphone” başlıklı şiirinden alıyor. Şiirde tasvir edilen iki kadın aslında Sylvia Plath’ın hayat hikayesine, şairin içinde barındırdığı farklı kişiliklere, şiire ismini veren mitolojik karakter Persephone’un iki dünya arasındaki hayatına (Zeus ile Demeter’in kızı; yeraltına kaçırılmış  ölüler ülkesi tanrıçası) referans veriyor. “Sisters of Persephone” iç dünyasında veya gerçek hayatta ikilem yaşayan kadınların hikayelerini yeniden yorumlamak ve empati kurmak için bir fırsat yaratıyor.

Anni Leppälä, edebi referanslar ve kişisel deneyimlerini bir araya getirirken Nazif Topçuoğlu sanat tarihi, batı edebiyatı ve dinî hikayelerle Türkiye’deki kadın algısına dair sorular ortaya atıyor.

Anni Leppälä’nın mekâna özgü yerleştirmeleri, adeta zamanı donduran ve gerçekle hayal arasında gidip gelen fotoğraflardan oluşuyor.  Leppala’nın her eseri en sonunda artarda sıralanarak bir şiiri veya romanı oluşturan cümlelerin birer kelimesi gibi görülebiliyor. Leppälä, Finlandiyalı şair Edith Södergran ile Alman lirik şiirinin en önemli temsilcilerinden Rainer Maria Rilke’nin eserleri ve Fin klasik müziği gibi farklı kaynaklardan ilham alıyor. Sanatçı, özellikle Rilke’nin mektuplarına, onun iç ve dış gerçekliklerin aniden kavuştuğu “Weltinnenraum” (dünyanın içi) terimine ilgi duyuyor.

Sanatçı, çalışmalarına ilk olarak 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş, sonradan metruk, bakımsız bırakılmış, akrabalarına ait küçük bir evde başlamış. Ardından farklı tarihi müzeleri de kullanmış. Fotoğraf çekerken anıların nasıl yaratıldığı, yitirildiği veya saklandığı Leppälä’nın merak ettiği konulardan olmuştur. Anni Leppälä, Leica’nın Oskar Barnack Yarışması’nın 2015 yılı finalistlerindendir.

19. yüzyılda sahnelenen “canlı tablolara” benzeyen alegorik görüntüler oluşturan Nazif Topçuoğlu’nun - kimi zaman geleneksel erkek rollerini kadinlarin oynadığı kurguları ise eğitimli Türk kızlarının gerçek yaşam deneyimlerini yansıtır. Provokatif eylemlerle ataerkil toplum kodlarını krize sokabilecek performansları birer oyun sahnesine çevirir. Bilgi, cinsellik, sanat ve en önemlisi de merak duygusunu kız çocuğunun büyümesi üzerinden inceler. Geçmişi yeniden gözden geçirirken kimi zaman klasik resimlerden ya da Marcel Proust, Thomas Mann gibi önemli yazarlardan, kimi zaman da dini hikayelerden referans alır.  Kurgularındaki hikayelerdeki özneler bazen fotoğrafın içerisindeki bir karakter tarafından yargılanır, bazen de izleyici bu rolü üstlenir.

“Sisters of Persephone” seyirciyi bu fotoğraflarda ve gerçek hayatta karşımıza  çıkan kadın tasvirlerinin ötesindeki hikayeleri okumaya davet ediyor. Leica Galeri İstanbul, Anni Leppälä’yı temsil eden Gallery Taik Persons’a (Berlin) ve Nazif Topçuoğlu’nu temsil eden Galeri Nev’e (İstanbul) sergiye desteklerinden dolayı teşekkür eder.

Sanatçı biyografileri

Anni Leppälä (1981, Finlandiya)

Anni Leppälä, Finlandiya’daki Turku Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sanat Akademisi ve ardından Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. 2006 yılından beri Tokyo Metropolitan Museum of Photography (Japonya, 2006), Kunstmuseum Wolfsburg (Almanya, 2009), Museo Thyssen-Bornemisza (İspanya, 2011), Les Rencontres d’Arles (Fransa, 2012) ve Scandinavia House (ABD, 2013) gibi uluslararası kurumlarda karma sergilere katıldı.

Leppälä’nın son dönem bireysel sergi açtığı yerler arasında Kunstverein Schwäbisch Hall (Almanya, 2017), Le Centre d´art GwinZegal (Fransa, 2016), Ghent Photo Festival - St Peter’s Abbey (Belçika, 2015), Turku Art Museum (Finlandiya, 2014), Galerie Les Filles du Calvaire (Fransa, 2014), Purdy Hicks Gallery (İngiltere, 2014), Gallery Taik Persons (Almanya, 2016), AMA Gallery (Finlandiya, 2013), Barbara Gross Galerie (Almanya, 2011) ve Gallery TH13 (İsviçre, 2011) yer alır. 2010 yılında “Finnish Young Artist of the Year” (Yılın Genç Sanatçısı Ödülü, Finlandiya) ödülünü kazanan Leppälä’nın, Finlandiya’daki Tampere Art Museum’da ilk kapsamlı kişisel sergisi gerçekleşti ve fotoğraf kitabı yayımlandı. Sanatçının eserleri Finnish Museum of Photography, Kiasma Museum of Contemporary Art, EMMA - Espoo Museum of Modern Art, Deutsche Bank, Teutloff Photo ve Fondation d’entreprise Hermès koleksiyonlarına dahildir. Leppälä Helsinki’de yaşıyor ve çalışıyor.

Nazif Topçuoğlu (1953, Türkiye)

Nazif Topçuoğlu, 1978 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde bitirdiği yüksek lisansın ardından, 1981 yılında Institute of Design, Chicago, Fotoğraf Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra Pamukbank Fotoğraf Galerisi’nde danışmanlık yapan Topçuoğlu, aynı zamanda üniversitelerde ders verdi. Reklam fotoğrafları çekti, 1990’ların sonunda ise sanatsal çalışmalarına yoğunlaştı. Galeri Nev – İstanbul ve Ankara (1990, 2001, 2003, 2004, 2006, 2010, 2011, 2013), Kunst:raum - Sylt Quelle (Almanya, 2005), Flatland Gallery (Hollanda, 2006, 2008, 2009) ve Green Art Gallery’de (Dubai, 2009, 2010, 2012) kişisel sergileri gerçekleşti.

Topçuoğlu ayrıca 50. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu (2003), The ZKM / Center for Art and Media Karlsruhe - “Call Me Istanbul” (Almanya, 2004), Noorderlicht Photo Festival (Hollanda, 2007), Maison des Métallos (Fransa, 2009), Art Basel (Flatland Gallery, 2009), Cuadro Fine Art Gallery (Dubai, 2010), LTMH Gallery – “Istanbul Cool! What’s Happening in Contemporary Turkish Art Now” (ABD, 2010), Art Dubai (2012), Art Brussels (2013, 2014), Paris Photo (2005, 2006), Photo London (Flatland Gallery, 2007) ve Contemporary Istanbul (Galeri Nev, 2005 -2017) gibi yerli ve uluslararası sergilerde yer aldı. Fotoğraf tarihi ve eleştirisi üzerine yazıları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan üç kitapta toplandı. Nazif Topçuoğlu’nun eserleri Boghossian Foundation (Belçika), Salsali Private Museum (Dubai), JPMorgan Chase Bank (ABD), Marion and Guy Naggar (İngiltere), Schürmann (Almanya), Sema and Barbaros Çağa (Türkiye), Fotocollectie Hoboken - Erasmus University Art Collection (Hollanda) ve Reflex Miniature Museum of Contemporary Art (Hollanda) gibi önemli koleksiyonlarda yer alır.

ESERLERLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE YAZABİLİRSİNİZ

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve gönderin. Size en kısa sürede yanıt vereceğiz.

YUKARI