fbpx

FORGOT YOUR DETAILS?

Ahmet Polat

"The Myth of Men"

« 1 arasında 2 »

ICP ödüllü fotoğraf sanatçısı Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” isimli yeni sergisi dünyada ilk kez 8 Eylül’de Leica Gallery Istanbul’da sergileniyor.

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” başlıklı fotoğraf ve videolardan oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşecek sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu ediniyor.

Erkeklik sosyolojisi; kadınlık ve toplumda kadın olmak üzerine devam eden toplumsal cinsiyet çalışmalarına erkeklik ve toplumda erkek olmak kavramlarını ekliyor. Ahmet Polat, toplumdaki “erkeklik” kavramına farklı açılardan yaklaşıyor; temsil ettikleri sıfatlardan sıyrıldıkları kişisel zamanlarında hareketlerine ve hatta mimiklerine odaklanıyor; fiziksel ve duygusal samimiyeti ön plana çıkarıyor. Çekimleri Hollanda, Belçika ve Türkiye’de, genellikle erkeklerin bir araya geldiği kahvehane, sanayi mahallesi veya berber gibi klasik mekanlarda gerçekleştirilen The Myth of Men, aynı zamanda proje erkeklere özgü sünnet, pehlivan güreşi veya semazen öğretisi gibi ritüelleri de kaydediyor. Projelerinin üretim ve sunum aşamalarında yeni üretim teknikleri ve sunumları tercih eden Polat, Leica lensleri kullanılarak yapılan çekimlerde filmden fotoğrafa değil, fotoğraftan filme ulaşarak, yavaşlatılmış görüntülerle hareketli fotoğraflar üretiyor. Tek bir imajın yanıltıcı olabilecek temsiliyetine karşılık karakterleri canlandırıyor.

Hollanda’da araştırmalarına başlanan ve Türkiye’de de gerçekleştirilen röportaj ve çekimlerle devam eden The Myth of Men projesi, Mondriaan Fund ve İstanbul Hollanda Konsolosluğu tarafından destekleniyor ve sergi, tiyatro oyunu ve konuşma serilerinden oluşuyor. 8 Eylül’de Leica Gallery Istanbul’da gerçekleşecek açılışla dünyadaki ilk gösterimi yapılacak The Myth of Men sergisinin tiyatro oyunu Hollanda’da gösterime başladı. Sergi boyunca düzenlenecek paralel etkinlikler kapsamında erkeklik sosyolojisi üzerine konuşmalar da Leica Gallery Istanbul’da yer alacak.

Belgesel niteliğindeki projelerinde görsel anlatımın yanı sıra hikayeye de önem veren Ahmet Polat, bugüne kadar birçok ülkede sergilenen Dark Moon, Kemal’s Dream ve A Bridge Too Far projelerinde olduğu gibi çeşitli coğrafyalarda yaşayan farklı kimliklerden insanları anlamayı ve anlatmayı tercih ediyor. Hikayelerindeki kişilerin özel hayatlarına kendini davet ettiriyor, dışarıdan görünene değil, kişisele odaklanıyor. Bunu yaparken, toplumda kabul edilmiş yer ve kimliklerinden başlayarak, şehirle olan ilişkilerine, geleneklerini yaşama ve yaşatma yollarına ve kişisel bakış açılarına kadar iniyor.

“The Myth of Men” sergisi 8 Eylül – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç her gün Bomontiada’da yer alan Leica Gallery Istanbul’da görülebilir.

Projeye destek verenler: Hollanda Konsolosluğu / Mondriaan Fund / hazazaH / Het Raam / Nleuwe Helden / Stage Z / Het Zuidelijk Toneel

Ahmet Polat / 1978 doğumlu Türk-Hollandalı fotoğrafçı Ahmet Polat, Hollanda, St. Joost Akademi'den mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul ve Hollanda’da devam etmiştir. Polat, Dünya'nın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP'nin (International Center of Photography - Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği 22. Infinity Awards'da "Genç Fotoğrafçı" ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olmuştur. Sanatçının "Kemal’s Dream" adlı kitabı 2012 yılında Unseen Amsterdam Fuarı'nda tanıtılmıştır. 2013 yılında Hollanda'daki en geniş kapsamlı fotoğraf ödülü olan Dutch Doc Award'a, "Kemal’s Dream" ve "Esmer Ay" isimli iki farklı projesi ile aday gösterilmiştir. Hollanda'da ülke çapında düzenlenen FOTOWEEK Fotoğraf Festivali tarafından "Hollanda’nın Fotoğraf Elçisi" ünvanına layık görülmüştür. Ahmet Polat, 2001 yılından beri Hollanda ve Türkiye’de farklı şehirlerde yer alan galeri, müze ve bienallerde kişisel sergiler gerçekleştirmiş, karma sergi ve fuarlara katılmıştır. Polat aynı zamanda Vogue Türkiye ve Fransa, Harper's Bazaar, Paris Match, Marie Claire, New York Times, Quest ve Vice gibi çeşitli uluslararası dergiler için de reklam ve moda fotoğrafları çekmiştir.

Sanatçının kişisel sergileri arasında "Kayapinar’da Sessizlik" (Dorts Museum, Hollanda, 2001), "Ev Rüyalarımı Bıraktığım Yerdir" (Karşı Sanat, İstanbul, 2003; Resim Heykel Müzesi, Ankara, Turkey, 2004), "Eski Ülke, Yeni Ülke" (Photo Museum The Hague, Hollanda, 2004), "Değişimi Kabullenmek" (x-ist, İstanbul, 2005), "Sadece Davetliler" (x-ist, İstanbul, 2006), "Ne Orada, Ne Burada" (Breda Fotoğraf Bienali, 2008), "Kemal's Dream" (FOAM, Amsterdam, 2010; DEPO, Istanbul, 2012), "The Other Kemal" (x-ist, İstanbul, 2014), “A Bridge Too Far”(x-ist, İstanbul, 2016) ve “Imagine Istanbul”; karma sergileri arasında "Fluorescent Adolescent" (7. Uluslararası Fotoğraf Bienali, Hollanda, 2010), "In what language shall I tell you my story?" (Stedelijk Schiedam, Hollanda, 2012), "Modern Turkey" (Rijksmuseum, Amsterdam, 2012), "Istanbul Modern - Bahrain" (Bahreyn Ulusal Müzesi, Bahreyn, 2013), "On the Move" (Stedelijk Amsterdam, 2014) ve “Imagine Istanbul” (Bozar, Brüksel, 2015) yer alır.

LEICA GALERİ İSTANBUL: AHMET POLAT

THE MYTH OF MEN ARAŞTIRMASI

‘THE MYTH OF MEN’ SERGİSİNİN SANATSAL, TEORİK VE PRATİK ÇERÇEVESİNİN AÇIKLAMASI

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında, 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak, Ahmet Polat’ın ‘The Myth of Men’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf ve video yerleştirmelerden oluşan sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu alıyor.

‘The Myth of Men’ yaşadığımız modern toplum düzeninde erkek olmanın ne demek olduğunu, görsel sanatlar, tiyatro ve röportajlar aracılığıyla araştıran, anlayan ve yeniden tanımlayan, ‘What’s in a Man?’ isimli daha büyük bir projenin sergi ayağı olarak konumlanıyor. Projenin yaratıcı ekibi fotoğrafçı & film yapımcısı Ahmet Polat, tiyatro yapımcısı & televizyon sunucusu Lucas De Man ve yazar & ses sanatçısı Rashif El Kaoui’den oluşuyor.

‘What’s in a Man?’ Hayatınızda ilk defa ne zaman erkek gibi hissettiniz?” sorusundan yola çıkarak 21. yüzyılda erkeğin konumunu sorguluyor. Erkekler değişen toplumsal, politik ve ekonomik manzaraya uyum sağlamakta güçlük çekebiliyor ve tarihte ilk defa erkek olmak olumsuz bir çağrışım yaratabiliyor. Yapılan bilimsel araştırrmalar ve röportajlar, toplumun her tabakasından erkeklerin yavaş yavaş güç kaybetmeye başladığını gösteriyor.

‘What’s in a Man?’ projesinin yaratıcıları araştırmalar esnasında toplanan veriler doğrultusunda, erkeklik efsanesine ilişkin sorun ve sorulara değinen bir hikaye yaratılmasına karar verdi. Katılımcıların sözleri, hatıraları ve görüşleri sergi, tiyatro oyunu ve yayınlar içine yerleştirildi. Farklı sosyal çevre ve disiplinlerden gelen sanatçılar, bu projeden metinsel, görsel ve duygusal düzeyde ortak bir iletişim yakaladılar ve bu ortaklık tüm yaratım sürecine etki etti.

Ahmet, Lucas ve Rashif’e göre ekonomi, politika ve din gibi hassas konular, tehdit oluşturmayacak bir söylemle, özgürce tartışılabilir. Bu bağlamda sanat, bizi münazaraya ve karşıt görüşlere açılmaya yönlendirirken, hiçbir zarar teşkil etmeyen birkaç güvenli alandan biri - hatta belki de tek güvenli alandır. Ahmet Polat’ın bugüne kadarki üretimleri insanlarla kurduğu güçlü empatiyi yansıtır. Farklı dünyalardan bireyleri buluşturarak önyargıları darmadağın edip, onlara aslında ortak bir geçmişten geldiklerini gösterir.

Ahmet Polat, bu projede tiyatro ve sergi düzenine uygun olarak yeni bir film tekniği ile çalıştı. Sanatçı, saniyede 2080 piksel çözünürlüğe sahip 750-1000 fotoğraf çekebilen yüksek hızda bir kamerayı, sinematografik Leica lensleri ile birlikte kullandı. Böylelikle, bir saniyelik bir çekimle bir dakikalık film elde edebildi. Yüksek çözünürlüklü ve detaylı ağır çekimler sayesinde, izleyiciyi daha derin bir deneyime sürükleyen hareket ve mimikler ortaya çıktı.

Tiyatro ve konuşma serisi Nisan, 2017’de Hollanda’da başlayan projenin ‘The Myth of Men’ başlıklı sergisi dünyada ilk kez Leica Galeri İstanbul’da yapılmaktadır.

ESERLERLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE YAZABİLİRSİNİZ

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve gönderin. Size en kısa sürede yanıt vereceğiz.

YUKARI